15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri kapsamında ilk tören Derbent Şehitlik alanında yapıldı. Törene İlçemiz Kaymakamı Sayın Aziz KAYABAŞI, Belediye Başkan Vekili Abidin SARIÇİÇEK, İlçe Jandarma Komutanı Oktay TURGUT,  İlçe Emniyet Amiri vekili Ceylani BAYDAR, daire müdürleri, şehit aileleri, gazilerimiz ve gazi yakınları ile Derbent halkı katıldı. Saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşımızın ardından şehitlerimiz için bir dua yapıldı.
Daha sonra Mülayim ve Çiftliközü Mahallemizde medfun bulunan şehit kabirlerimiz ziyaret edilerek Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar yapıldı.
Kaymakamlığımız tarafından 14 Temmuz 2017 Cuma günü, Cuma namazından önce vatan savunmasında şehit olan şehitlerimiz ve 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan 249 vatan evladı için Mevlid-İ Şerif okutulacaktır ve namaz sonrasında şehitlerimiz için okunan Hatm-i Şeriflerin duası yapılacaktır.
15 Temmuz Cumartesi günü akşam namazından sonra; Derbent 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda  15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri çeşitli programlar ve Demokrasi Nöbeti ile devam edecektir.
Tüm halkımızı Derbent 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’na bekliyoruz.